Tatry Online
Razem przez szlaki
Ustaw tę stronę jako głównš Dodaj tę stronę do UlubionychNapisz do mnieGrupa pl.rec.gory
Opisy szlaków
Tatry Wysokie v.1
Tatry Wysokie v.2
Tatry Zachodnie
Tatry Zakopiańskie
Zakopane i okolice
Galerie zdjęć
Tatry Wysokie
Tatry Wysokie v.2
Tatry Wysokie v.3
Tatry Zachodnie
Tatry Zachodnie v.2
Orla Perć i inne
Różne
Rozkłady jazd
PPKS Zakopane
PKP Zakopane
TEZ Poprad
SAD Smokovec
Inne

Giełda sprzętu
Tatrzańska toplista
Ankieta
Quiz Tatrzański
Chat Tatrzański
Księga gości
Katalog stron
Współpraca

Gazetka mailowa



Indeks polskich szczytów

Antałówka-grzbiet długości 1km, zbudowany z łupek fliszowych. Kulminuje na szerokiej kopie 937 m. Po wschodniej stronie szczytu leży duże osiedle Antałówka, a także kąpielisko o tej nazwie. Giewont (1895m)-najsłynniejszy góra Polski, symbol Zakopanego, zbudowany z wapieni, PN stok stromy i niedostępny. Szlak niebieski od południa, ogromna popularność, częste wypadki. Królowe Kopy-Wielka (1531 m) i Mała (1577 m)-trawiaste wierchy otaczające Przełęcz Między Kopami. Między nimi prowadzi szlak na Halę Gąsienicową. We mgle bardzo trudna orientacja. W XIX w. wydobywano tu rudę żelaza.
Beskid (2012 m)-wschodnie, mało wybitne zakończenie grzbietu Tatr Zachodnich. Z powodu kolejki na Kasprowy szczyt jest oblegany przez wczasowiczów siejących tu spustoszenie (rozdeptanie stoku, zniszczenie szaty roślinnej) Goryczkowa Czuba (1913)-grzbiet w Tatrach Zachodnich, górujący nad Dol. Bystrej, jego zboczem prowadzi szlak czerwony z Kasprowego Wierchu. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska "Goryczka". Krzesanica (2122 m)-jest to główny i najwyższy wierzchołek Czerwonych Wierchów. Najwyższy szczyt całkowicie wapienny Tatr Zachodnich. Nazwa szczytu pochodzi od północnej "krzesanej" ściany. W masyw od PN wcina się Dol. Mułowa
Bobrowiec (1663 m)-górujący nad Dol. Chochołowską masyw, zbudowany ze skał osadowych. W XIX w. wydobywano tutaj rudę żelaza. Grześ (1653 m) -spacerowy szczyt w granicznym grzbiecie, na zachód od Pol. Chochołowskiej, zbudowany z piaskowców. Odtworzono przedwojenną nartostradę.
Łysanki (1445)-szczyt reglowy górujący nad Dol. za Bramką, okoliczne lasy zostały spustoszone przez huragan w 1968 roku, góra zawsze była popularyzowana turystycznie.
Buczynowe Turnie - Wielka (2184 m) i Mała (2172 m). Są to granitowe szczyty wznoszące się nad Dol. Pańszczycy, opadają ku niej 300-stu metrowymi ścianami. Przebiega przez nie Orla Perć. Pomimo znacznego ruchu turystycznego można spotkać kozice. Buczynowe zachwycają swą dzikością, po płn. opada wiele dużych żlebów. Granaty-Zadni (2240 m), Pośredni (2234 m) i Skrajny (2225 m). Masyw między Czarnym Stawem, a Dol. Buczynową, biegnie tędy Orla Perć. W zachodnich ścianach znajduje się znany z wypadków żleb Drege'a. Za Skrajnego Granatu rozciąga się wspaniała panorama na Tatry Wysokie. Małołączniak (2096 m)-szczyt należący do masywu Czerwonych Wierchów, zbudowany z wapieni i dolomitów, w jego PN zboczach znajdują się najgłębsze jaskinie Tatr np. Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia, ostatnio wiele wypadków. Szlak przez Miętusi Przysłop długi (ok.8km) i dość mozolny, w jednym miejscu łańcuchy. We mgle łatwo zboczyć ze szlaku, co może być niebezp.
Butorowy Wierch (1160 m)-lesisty grzbiet w paśmie Gubałowskim, ulubione miejsce narciarzy (wyciąg krzesełkowy). Nazwa szczytu pochodzi od polany Butorów. Gubałówka (1133 m)-grzbiet leżący na PN od Kotliny Zakopiańskiej, kolejka terenowa, piękny widok na Tatry, na szczycie rozmaite atrakcje, na wierzchołek prowadzi także szlak pieszy. Miedziane (2233 m)-wzoszą się na zachód od Morskiego Oka, zboczami prowadzi "Ceprostada", ulubione miejsce kozic, częste lawiny, ścisły rezerwat, wydobywano tu antymonit ("Szpiglas")-nierentowna kopalnia.
Ciemniak (2096)-zbudowany z wapieni, zachodni wierzchołek Czerwonych Wierchów. W zachodnich stoku znajduje się Jaskinia Lodowa, w której znajduje się 1500 m3 lodu. Kasprowy Wierch (1987)-najliczniej odwiedzany szczyt Tatr, w sezonie 4000 osób dziennie, góra narciarzy, kolejka linowa na szczyt, na górze stacja meteorologiczna i sklep. Mięguszowieckie Szczyty-Wielki (2438 m), Czarny (2410 m) i Pośredni (2393 m), jedne z najpiękniejszych szczytów w całych Tatrach, prowadzą na nie drogi taternickie, od PD ograniczają Morskie Oko, od PN Dol. Mięguszowiecką, ciekawa flora turniowa
Cubryna (2376 m)-szczyt będący zwornikiem dla potężnej odnogi zakończonej Krywaniem. Leży nad Morskim Okiem, częściowo zrośnięty z granią Mięguszowieckich Szczytów Koszysta-ogromny, trzykilometrowy grzbiet, najdalej na PN wysunięty dwutysięcznik Tatr Wysokich, zbocza skaliste, pełne żlebów.Od 1935 roku znajduje się tu rezerwat ścisły Mnich (2070 m)-szczyt o bardzo charakterystycznej, ostrej i strzelistej sylwetce, znaczący element krajobrazu Morskiego Oka, niegdyś uważany za niedostępny, teraz oblegany przez taterników.
Czarne Ściany (śr. 2200 m) - pas urwisk zwróconych w stronę Hali Gąsienicowej od Koziego Wierchu, po Granaty. Prowadzą tędy trudne drogi taternickie, a także Orla Perć. Obiekty często ukazywane na pocztówkach, miejsce śmierci wielu taterników. Niektórzy błędnie uważają je za część masywu Granatów. Kościelec (2155 m)-Charakterystyczny, podobny do piramidy szczyt zbudowany głównie z grubych ławic granitowych. Północną ścianą wiedzie czarny szlak, jeden z niewielu o charakterze wspinaczkowym. Jedynie z Kościelca widać wszystkie Stawy Gąsienicowe Opalony Wierch (2115 m)-dwuwierzchołkowy szczyt znajdujący się w grani Miedzianego, znany z gigantycznych lawin, niszczęcych znajdujące się poniżej lasy, okolica objęta jest rezerwatem ścisłym ze względu na kozice i niedzwiedzie występujące o okolicy
Czerwone Wierchy (2005-2122 m )- cztery kopulaste szczyty w Tatrach Zachodnich. Odwiedzano je już w XVIII w. Częściowo mają budowę krystaliczną i kryją w sobie wiele jaskiń. Na Ciemniak, Małołączniak i Kopę Kondracką wiodą łatwe, ale długie szlaki. Kozi Wierch (2291)-skalne zakończenie Orlej Grani. Na PN opadają 200 m, niedostępne ściany, PD zbocze trawiaste. Dość łatwy szlak od południa, trudny żlebem Kulczyńskiego od północy. Rysy (2503)-któż nie zna najwyższego szczytu Polski? Prowadzi nań czerwony, dość trudny i męczący szlak, duża różnorodność botaniczna, na wschód opada 500 metrowa ściana, wykorzystywana do wspinaczek.

Gęsia Szyja (1489 m)-zalesiony szczyt zbudowany z silnie skrystalizowanych dolomitów triasowych. Jest to wspaniały punkt widokowy. Leży na trasie zielonego szlaku prowadzącego na Halę Gąsienicową.

Krokiew (1378 m)-lesisty wierch znany z naturalnych skoczni narciarskich. Na wsch. stoku klasztor braci Albertynów, pomimo bliskości miasta bardzo bogata fauna m. in. rysie, głuszce, jelenie i cietrzewie. Wołowiec (2064 m)-panujący nad trzema dolinami, graniczny szczyt, szlak z Dol. Chochołowskiej, duża popularność, częsta obecność kozic, budowa granitoidalna, duża grań i wiele przełączek tworzących charakterystyczne "zęby"
<