Tatry Online
Razem przez szlaki
Ustaw tę stronę jako głównš Dodaj tę stronę do UlubionychNapisz do mnieGrupa pl.rec.gory
Opisy szlaków
Tatry Wysokie v.1
Tatry Wysokie v.2
Tatry Zachodnie
Tatry Zakopiańskie
Zakopane i okolice
Galerie zdjęć
Tatry Wysokie
Tatry Wysokie v.2
Tatry Wysokie v.3
Tatry Zachodnie
Tatry Zachodnie v.2
Orla Perć i inne
Różne
Rozkłady jazd
PPKS Zakopane
PKP Zakopane
TEZ Poprad
SAD Smokovec
Inne

Giełda sprzętu
Tatrzańska toplista
Ankieta
Quiz Tatrzański
Chat Tatrzański
Księga gości
Katalog stron
Współpraca

Gazetka mailowa



Ekwipunek turysty

Ekwipunek jest podstawowym zmartwieniem każdego wysoko mierzącego turysty. Bo im trudniejszy szlak i warunki atmosferyczne, tym większe znaczenie ma wyposażenie. Pierwszą rzeczą jest jak najlepsza i szczegółowa mapa okolicy. Z własnych doświadczeKurtka Alpinus Serac IIń polecam mapę "Tatry Polskie i Słowackie" wydawnictwa Sygnatura. Przydałby się też aktualny przewodnik dla mniej doświadczonych turystów. Te artykuły opisałem w dziale Recenzje. Drugą, jakże ważną rzeczą są odpowiednie buty. Koniecznie za kostkę, ze skóry lub membrany (Gore- i Sympa-Tex), wychodzone, wygodne i w miarę lekkie. Wśród letnich butów dobre modele oferują fimy Scarpa (Lite Trek GTX), Asolo i Chiruca. Na zimę warto zakupić obuwie zwane skorupami. Jest trochę cięższe, ale cieplejsze i dobrze przystosowane do raków (mocowania). Lwia część turystów (ja również) uważa, że lepiej zapłacić te 500-700 zł i kupić model, w którym chodzenie będzie komfortowe, wycieczki staną się przyjemnością, a nie okazją do "zdobycia" bolesnych pęcherzy i odcisków. Droższe buty są w praktyce dużo bardziej długowieczne, więc ich zakup nie jest nawet przepłacaniem. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na podeszwa, która powinna być z Vibramu. Duże znaczenie mają również skarpety. Ich ceny są ogromnie zróżnicowane i dochodzą do naprawdę pokaĽnych sum. Te droższe, są zwykle z materiałów oddychających Spodnie Alpinus IceWalk II(coolmax, rhovyl). Myślę, iż rozsądek powinien tu zwyciężyć, bo skarpety, jak skarpety, dość szybko się zużywają, a swoją cenę mają (ok. 60 zł).
O potrzebie posiadania plecaka wie chyba każdy. Powinien być lekki, nie krępujący ruchów, dobrze trzymający się ciała. I tu następuje podział na plecaki dla turystów, którzy nocują w schroniskach lub kolebach, zwykłych wczasowiczów i taterników. Plecak dla tych pierwszych z oczywistych względów musi być w miarę pojemny. Myślę, że 80l powinno wystarczyć dla tych, co nie biorą ze sobą całego domu. Tutaj dość słynnym modelem jest Alpinus K2. Dla wczasowicza zaś wystarczy 30l i to z dolnej półki cenowej. W takim egzemplarzu zmieści się odpowiednia ilość wody i żywności oraz sweter i kurtka. Taternik ze względów bezpieczeństwa musi posiadać plecaczek doskonale dopasowany do pleców. Z kilkoma pasami, wygodną czapką i trokami na dodatkowy sprzęt (raki, czekan, kijki itp.). Takie cacko kosztuje od 300-1000 zł. Tutaj również wyróżnia się plecaki do różnego rodzaju wspinaczki. Ogólnie polecam wyroby polskiego Natalexu, gdyż przy podobnej jakości są znacznie tańsze od swoich zachodnich konkurentów, choć mają jedną dużą wadę - uwierające paski.
Każdemu aktywnemu turyście potrzebna będzie na pewno kurtka przeciwdeszczowa. Bo kto nie był nigdy zaskoczony nagłą ulewą w górach. Bardzo dobre, ale również najdroższe są wyroby z GORE-TEXu. Dla mniej zamożnych istnieją jego tańsze (choć gorsze jakościowo) odpowiedniki. Z tych bardziej popularnych można wyróżnić:
1. Sympatex (Milo)
2. Clima - tex (Campus)
3. Hydrotex (Alpinus)
4. Aquatex (Milo)
5. Osmosis (Mello's)
6. Texapore (Jack Wolfskin)
7. Iso - tex
8. Power - tex (Salewa)
Na membrany tego typu dostaje się zwykle gwarancje nieprzemakalności. Poszczególne typu różnią się między sobą głównie stopnie oddychalności i budową. W tańszych wyrobach często stosuje się wywietrzniki pod pachami, by poprawić "oddychalność". Popularnymi elementami kurtek membranowych są także wodoszczelne kieszenie, dodatkowe zamki ułatwiające "podczepienie" kurtki polarowej, wzmacniające wstawki, wiatrołapy, regulowany i szczelny kaptur oraz wygodne Śpiwór Alpinus Świstakrzepy na rękawach.
Nieodłącznym podczas niższej temperatury elementem ubioru turystycznego jest cieńszy lub grubszy polar. Tutaj monopol mają wyroby z Polartecu, który ma wysoki poziom "oddychalności".
Do dodatkowych, bardzo ułatwiających życie akcesoriów należą kijki teleskopowe (mogą być też najzwyklejsze od nart), ponieważ odciążają kręgosłup, rękawiczki bez palców (chronią ręce przed natarczywością łańcuchów), latarka - jeśli chodzisz po jaskiniach lub też na wszelki wypadek, kompas - w razie mgły lub pobłądzenia, zapałki-zawsze się do czegoś przydadzą, lornetka -będziesz mógł podziwiać widoki, aparat fotograficzny -pstrykniesz sobie parę fotek oraz okulary przeciwsłoneczne i czapka. Kolejnym problemem jest żywność. NajlepRękawice Alpinus Big Foot IIiej zabrać coś sycącego i łatwo wchłanialnego, czyli oprócz kanapek warto zabrać tabliczkę czekolady i inne słodycze. Niezbędna jest woda, najlepiej zimna i w dużej ilości, gdyż podczas wędrówki pije się znacznie ponad limit. Co prawda na niektórych szlakach można spotkać krystalicznie czyste zródełka, potoki czy stawy, z których woda nadaje się do picia i jest smaczna (sam nieraz próbowałem, ale jednak warto zabezpieczyć się. Niedorzecznością jest według mnie zabieranie napojów gazowanych, gdyż dopiero po nich dostaje się prawdziwego pragnienia. Ważną rzeczą przy dobieraniu papu jest też łatwy dostęp do niego, najlepiej przed wycieczką przygotować sobie jedzonko w gotowej formie.

Gwiazdką (*) oznaczone są elementy opcjonalne

1.Sprzęt:

  • plecak turystyczny 30-80l, zależnie od przeznaczenia
  • kurtka przeciwdeszczowa, najlepiej z Gore-Texu lub czegoś podobnego.
  • wytrzymałe i wychodzone buty za kostkę
  • aktualna mapa Tatr i/lub przewodnik
  • rękawiczki bez palców (na szlaki z łańcuchami) *
  • raki, czekan, ew. karabinki i lina - przejścia zimowe trudniejszymi trasami *
  • kijki teleskopowe *
  • karimata i śpiwór *
  • latarka - jaskinie nieoświetlone *
  • lornetka, aparat fotograficzny itp. *
  • scyzoryk
  • zapałki lub zapalniczka - na wszelki wypadek, bardziej przydatne w zimie

2.Żywność:

  • pożywne kanapki
  • czekolada
  • woda mineralna - spory zapas, jeśli na trasie nie ma zbiorników wodnych
  • pieniądze na zaopatrzenie w schronisku - dla rozrzutnych i/lub leniwych*
  • konserwy turystyczne *
  • napoje energetyczne *
  • zupy w proszku itp. *

Zdjęcia odzieży pochodzą ze strony internetowej firmy Alpinus.

<