Tatry Online
Razem przez szlaki
Ustaw tę stronę jako głównš Dodaj tę stronę do UlubionychNapisz do mnieGrupa pl.rec.gory
Opisy szlaków
Tatry Wysokie v.1
Tatry Wysokie v.2
Tatry Zachodnie
Tatry Zakopiańskie
Zakopane i okolice
Galerie zdjęć
Tatry Wysokie
Tatry Wysokie v.2
Tatry Wysokie v.3
Tatry Zachodnie
Tatry Zachodnie v.2
Orla Perć i inne
Różne
Rozkłady jazd
PPKS Zakopane
PKP Zakopane
TEZ Poprad
SAD Smokovec
Inne

Giełda sprzętu
Tatrzańska toplista
Ankieta
Quiz Tatrzański
Chat Tatrzański
Księga gości
Katalog stron
Współpraca

Gazetka mailowa



Tatry zakopiańskie


1.Na Kasprowy Wierch
  • z KuĽnic - szlak mało uczęszczany z powodu kolejki linowej na Kasprowy. Znaki zielone. Początek szlaku w Kuznicach. Drogę zaczynamy lasem, wygodną bitą drogą. Po obu stronach ścieżki można zobaczyć urwiska. Wraz z kolejnymi pokonywanymi kilometrami zaczynają się stromsze podejścia i serpentyny, które jednak są dość nieregularne. Tak dochodzimy aż do Myślenickich Turni, gdzie mieści się stacja przesiadkowa kolejki. Rozciąga się stąd wspaniały widok na Giewont i Kalatówki. Wszystko wygląda jak w bajce. Stacja wyznacza mniej więcej połowę drogi, dlatego jest to dobry moment na chwilę przerwy. Dalej ścieżka prowadzi gęstym, wyschniętym lasem. W dodatku szlak jest dziwnie oznakowany i to w niewielu miejscach, dlatego można się podejrzewać o zabłądzenie. Na szczęście wychodzimy niespodziewanie z lasu i mamy okazję podziwiać piękny widok i roślinność. Następnie po paru krótkich trawersach wśród kosówki przechodzimy wąską ścieżynką na zbocze Kasprowego i kierujemy się nim ostro pod górę po kamiennych schodkach. Za chwilę zakręt w prawo i znowu droga zboczem. Dalej kierujemy się serpentynami pnącymi się w górę i po chwili widzimy już szczyt. Łatwo pomylić szlak z zimową trasą narciarską. Teraz jeszcze dość męczące podejście i już jesteśmy zdobywcami Kasprowego Wierchu. (Odległość 7,5km, czas przejścia ok. 3,5h).
  • z Hali Gąsienicowej

2.Na Giewont

  • z KuĽnic - trasa łatwa, zatłoczona i ciekawa. Startuje w KuĽnicach, a następnie przechodzimy obok klasztoru Albertynek i hotelu górskiego "Kalatówki". Następnie wygodną drogą obejście Giewontu przez Halę Kondratową i schronisko na niej. Od tego momentu droga staje się stromsza i ostro pnie się na Kondracką Przełęcz po kamiennych stopniach. Dalej skręt w prawo i jeszcze stromsze ostateczne podejście na Giewont. Po kilkunastu minutach dochodzimy do łańcuchów, które można z daleka rozpoznać po ogromnych kolejkach do nich. Gdy dopchamy się do nich wchodzimy na klamry i idziemy po nich jak po niewygodnych schodach. W końcu zdobywamy wąski i zatłoczony szczyt. Widok jest wspaniały. Giewont, jako jeden z niewielu szczytów pozwala spojrzeć z dużej wysokości na położone 1000 metrów niżej miasto. Przy szczególnych warunkach pogodowych widać Kraków. Trzeba naprawdę uważać żeby nie spaść, bo przy dużym ruchu powszechne są przepychanki. Zejście inną drogą. Znaki niebieskie, czas przejścia 2,5h.
  • przez Dolinę Strążyską - szlak bardziej męczący i trudniejszy od poprzedniego, znaki czerwone, odległość ok.8,5km. Wędrówkę zaczynamy u wylotu Doliny Strążyskiej i maszerujemy lasem. Drogę umila nam szum Potoku Strążyskiego, który będzie nam towarzyszył przez większą część drogi. Po kilkunastu minutach zaczynają się dość strome podejście lasem. Dalej dochodzimy do Polany Strążyska. Tutaj szlak przecina Ścieżka nad Reglami. Po 6km dochodzimy do punktu zwrotnego - przełęczy w Grzybowcu. Następnie również wyczerpująco na Grzybowiec, gdzie odsłaniają się piękne widoki na Giewont i Czerwone Wierchy. Idziemy tak, aż na Wyżnią Przełęcz Kondracką. Dalej szlak łączy się z poprzednim.
  • przez Dolinę Małej Łąki - wyłączając podejście na Giewont trasa bez najmniejszych trudności, ale długa. Prowadzi piękną Doliną Małej Łąki. Wychodzimy z Gronika i cały czas idziemy doliną, szeroką kamienistą drogą. Po ok. 30min. dochodzimy na Wielką Polanę Małołącką. Piękne otoczenie i niezłe widoki. Drogę umila nam szum Małołąckiego Potoku. Potem czeka nas dość strome podejście na Przełęcz Kondracką. Znaki żółte.
  • z Kopy Kondrackiej - przejście łatwe, choć kamienie są śliskie i trzeba uważać aby się nie poślizgnąć. Z początku idziemy zdecydowanie w dół, następnie w górę, dochodzimy do Przełęczy Kondrackiej, gdzie spotykamy znaki niebieskie.Ładne widoki na stoki Małołączniaka i kończące je urwiska (Wielka Świstówka). W niektórych miejscach mamy wgląd w Dol. Małej Łąki. Znaki żółte. Czas przejścia ok.45min.

3.Na Czerwone Wierchy

  • z Kasprowego Wierchu - szlak długi, prowadzący granią nad Doliną Bystrej częściowo po stronie słowackiej (wymagany dowód osobisty). Wycieczkę rozpoczynamy skręcając w prawo na Suchej Przełęczy. Wąską ścieżynką kierujemy się na zejście z Kasprowego. Po krótkim podejściu dochodzimy na Goryczkową Przełęcz pod Zakosy (1816). Od tego momentu wspinamy się na Pośredni Wierch Goryczkowy, który omijamy od południa. Cały czas idziemy po południowej stronie grani i jesteśmy raczeni pięknymi widokami na stronę słowacką Tatr (Dol. Cicha, grupa Kop Liptowskich). Ciągle poruszamy się granią Goryczkowych, na ogół nie zdobywając szczytów. W końcu dochodzimy na przeł. pod Kopą Kondracką (skąd zbiega do Dol. Kondratowej szlak zielony), a następnie na samą trawiastą Kopę (2005).Od tego momentu szlak staje się mniej stromy, znajdujemy się już na grani Czerwonych Wierchów. Z Kopy bardzo szybko podejść można na Giewont, szlakiem żółtym. Po obejrzeniu interesującej panoramy schodzimy na Małołącką Przełęcz, a póĽniej na Małołączniak (2096). Piękne widoki. Dalej na najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów Krzesanicę (2122). Na północ opada ogromna ściana. Wiele jaskiń. Następnie ostrym podejściem na ostatni już Ciemniak (2096). Czas przejścia ok.3h. Szlak graniowy, znaki czerwone. Możliwe zejście szlakiem czerwonym do Kir lub Dol. Tomanową (zn. zielone) na Ornak.
  • na Ciemniak z Kir - bez trudności, duża odległość i piękne widoki - tak najprościej można scharakteryzować ten szlak. Wędrówkę rozpoczynamy w Kirach i początkowo idziemy przez Dolinę Kościeliską. Przy końcu Wyżniej Miętusiej Kiry skręcamy w prawo, w czerwony szlak. Idziemy nim przez Upłaziański Wierszyk. Dalej jest trochę trudniej, a przede wszystkim bardziej stromej. Pniemy się tak do Chudej Przełączki (1853), gdzie dołącza zielony szlak z Doliny Tomanowej. Następnie jeszcze bardzo stromo, ale już ostatecznie zdobywamy Ciemniak. Czas przejścia 4h. Odległość 8,5km.
  • na Małołączniak - trasa podobna do poprzedniej, lecz chyba bardziej urozmaicona widokowo. Jedno miejsce z niewielkimi trudnościami. Początek w Nędzówce, z której wchodzimy na szlak. Z początku ostro pod górę na bardzo popularny Miętusi Przysłop (1189) szlakiem czerwonym. Na Przysłopie zwykle grupka turystów odpoczywających na rozstawionych tu ławach. Tu kończy się szlak czerwony, a rozpoczynaj niebieski. Po ok. 1h wędrówki lasem wchodzimy na żleb Kobylarz, który poprowadzi nas dość stromo pod sam szczyt. Po kilku minutach docieramy do łańcucha. Całość polega na podejściu po gładkiej skale i wspięciu się na górną część żlebu. Niewprawionym może sprawić niewielkie trudności, ale raczej zero strachu, gdyż nie ma pod nami żadnej przepaści. Dalej bardzo męcząco po skałach, aż do wyjścia na grań. Szczytowania dokonujemy szeroką, zniszczoną drogą. O widokach nie mogę nic powiedzieć, bo sam zdobyłem Małołączniak w gęstej mgle. Czas przejścia ok. 3,5 h.

5.Dolinki Reglowe

  • Doliną Białego Potoku - szlak żółty, łatwy. Położony najbliżej centrum Zakopanego, ok. 15 min. od Wielkiej Krokwi. Duża różnorodność terenu. Początkowo trzeba iść "wąwozem", póĽniej ścieżką, a następnie wchodzimy w las. Dalej spotykamy kilka mostów i wiele małych wodospadów. Po lewej stronie widzimy zakratkowane wejście do sztolni. Dalej są wodne kaskady, polana, piękne skały i niespotykana na tej wysokości roślinność. Potem dochodzimy do wodospadu. Od wodospadu ścieżka wiedzie lasem i po 15 minutach dochodzimy do rozwidlenia w prawo na Sarnią Skałę, a w lewo Ścieżką nad Reglami do Kalatówek. Czas przejścia ok. 1,4h.
  • Doliną Strążyską - znaki czerwone, szlak bardzo męczący, choć bez trudności. Początek u wylotu Doliny Strążyskiej i ostro w górę lasem. Idziemy, idziemy, aż dochodzimy na Przełęcz w Grzybowcu, skąd rozciąga się niespotykany widok na Giewont. Dalej jeszcze bardziej stromej, wychodzimy z lasu i wśród kosówek wchodzimy na zbocze Małego Giewontu. Następnie bardzo stromo, śliską i niebezpieczną w razie oblodzenia percią dochodzimy aż na Wyżnią Przełęcz Kondracką.
  • Doliną Małej Łąki - szlak żółty, bez trudności. Rzadko odwiedzany. Zaczynamy z Gronika. Idziemy w górę 30 min. Po 20 min marszu spotykamy skrzyżowanie ze Ścieżką nad Reglami, która w prawo wiedzie do Doliny Kościeliskiej, a w lewo do Doliny Strążyskiej. Idziemy dalej prosto i wchodzimy na Wielką Polanę (1160), z której widzimy piękne widoki na Giewont i Czerwone Wierchy. Dalej szlak prowadzi coraz wyżej i wyżej. Najpierw rzadkim laskiem, a potem pośród kosodrzewiny do Świstówki (1570) w rejonie, której znajduje się największa, dla turystów niedostępna, jaskinia tatrzańska-Wielka Śnieżna i dalej bezpośrednio na Giewont i Kopę Kondracką. Czas przejścia ok. 1,8h.
  • Doliną za Bramką-wycieczka krótka, idealna na deszczowy dzień, kiedy to każdy rozsądny turysta nie wybiera się w wyższe partie. Szlak zielony. Z drogi pod Reglami dochodzimy do pięknych, podziwianych przez Jana Kasprowicza, Jasiowych Turni. Wśród lasu dochodzimy na polanę i tu szlak się kończy, gdyż dalej rozpoczynają się tereny bagienne. Odległość 2 km. Czas spaceru 1 h.

6.Ścieżka nad Reglami

  • Kalatówki - Dol. Strążyska - początek szlaku kilkaset metrów przed hotelem górskim "Kalatówki", znaki czarne prowadzą dość łagodnie lesistym grzbietem na Wyżnią Przełęcz Białego, skąd rozciąga się ładny widok na Kasprowy Wierch i Goryczkowe. Dalej trawersami, łagodnie, napotykamy ciekawe formacje skalne. Gdy dołączy się żółty szlak z Dol. Białego rozpoczynamy podejście na Czerwoną Przełęcz, skąd oznakowaną czarnymi trójkątami drogą możemy dojść na Sarnią Skałę, co jest moim zdaniem całkiem opłacalne z powodu dobrych widoków na płn. ściany Giewontu. Z Czerwonej Przełęczy ostro w dół lasem 30 min., aż do bufetu w Dol. Strążyskiej.
  • Dol. Strążyska - Dol. Kościeliska - od bufetu strążyskiego skręcamy w lewo, gdzie szlak łączy się z czerwoną trasą na Giewont, bardzo ostro w górę, aż na Przełęcz w Grzybowcu. Tam czarne znaki dość nieoczekiwanie odłączają się w prawo i znów stromo, na szczęście w dół. Z czasem szlak staje się łagodniejszy. Po przejściu Małołąckiej polany, czeka nas krótkie podejście na Miętusi Przysłop, a nastepnie dość łagodne zejście do Dol. Kościeliskiej.
  • Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska - długi odcinek ścieżki. Po pięciuset metrów połączenia z szosą w Dol. Kościeliskiej odłączamy się w prawo. Przechodzimy przez malowniczą polanę Jamy i Przysłop Kominiarski i po 2 h drogi niedaleko Hucisk łączymy sie z drogą w Dol. Chochołowskiej.
<