Tatry Online
Razem przez szlaki
Ustaw tę stronę jako głównš Dodaj tę stronę do UlubionychNapisz do mnieGrupa pl.rec.gory
Opisy szlaków
Tatry Wysokie v.1
Tatry Wysokie v.2
Tatry Zachodnie
Tatry Zakopiańskie
Zakopane i okolice
Galerie zdjęć
Tatry Wysokie
Tatry Wysokie v.2
Tatry Wysokie v.3
Tatry Zachodnie
Tatry Zachodnie v.2
Orla Perć i inne
Różne
Rozkłady jazd
PPKS Zakopane
PKP Zakopane
TEZ Poprad
SAD Smokovec
Inne

Giełda sprzętu
Tatrzańska toplista
Ankieta
Quiz Tatrzański
Chat Tatrzański
Księga gości
Katalog stron
Współpraca

Gazetka mailowa



Przepisy TPN


Zasady ruchu turystycznego
1
Pieszy ruch turystyczny może odbywać się po szlakach utrzymywanych w tym celu odpowiednio znakowanych, zatrzymanie się na odpoczynek jest dopuszczalne na
terenie bezpośrednio przylegającym do szlaku, w miejscach, na których szata roślinna lub gleba nie jest narażona na uszkodzenie.
2
Wycieczki zbiorowe muszą być prowadzone przez uprawnione osoby. Za osoby uprawnione do prowadzenia wycieczek zbiorowych na terenie TPN uważa się osoby
posiadające upoważnienie dyrektora Parku. Osobami tymi mogą być:
a) przewodnicy tatrzańscy i podhalańscy PTTK,
b) przodownicy GOT i GON - PTTK w ramach posiadanych uprawnień, jeśli wycieczka nie ma na celu zdobycia odznak turystycznych przez uczestników, a przewodnik nie pobiera wynagrodzenia,
c) instruktorzy taternictwa Klubu Wysokogórskiego w ramach kursów i obozów zorganizowanych przez Klub Wysokogórski,
d) instruktorzy GOPR w ramach kursów i obozów zorganizowanych przez GOPR,
e) pracownicy TPN upoważnieni przez dyrektora Parku,
f) w wyjątkowych wypadkach osoby inne, posiadające zezwolenie dyrektora Parku.
3
Za wycieczki zbiorowe uważa się każdą zorganizowaną grupę.
4
Organizatorzy wycieczek zbiorowych powinni zapewnić grupom wycieczkowym obsługę przewodnicką, zgłaszając formalne zapotrzebowanie na przewodników bezpośrednio w biurze ORT - PTTK w Zakopanem, ul. Krupówki 37, lub przez oddz. miejscowy PTTK przynajmniej 7 dni przed przybyciem wycieczki do Zakopanego (przy planowaniu wycieczek wysokogórskich należy podać w zgłoszeniu projektowaną trasę).
5
Taternictwo (sport wspinaczkowy) dozwolone jest na obszarze Parku, poza znakowanymi szlakami, dla osób mogących wykazać się zarejestrowaniem w sekcjach alpinistycznych zrzeszeń sportowych i turystycznych - na obszarach nie objętych ochroną ścisłą.
6
Ochroną ścisłą objęte są w Tatrach Wysokich stoki i grań Żabiego od dolnego krańca po Żabią Czubę oraz stoki i grań Opalonego Wierchu przez Miedziane po Szpiglasową Przełęcz, grupa Wołoszyna i Koszystej;w Tatrach Zachodnich - grań od Przełęczy Tomanowej po Błyszcz.
7
Organizowanie wypraw i rajdów wysokogórskich dla dużych grup taternickich oraz organizowanie kursów wspinaczkowych i obozów wymaga każdorazowego
zezwolenia dyrektora Parku.
8
Zwiedzanie jaskiń nie udostępnionych dla ruchu turystycznego - zarówno w celach turystycznych, jak i badawczych - wymaga pisemnego zezwolenia dyrektora Parku wydanego na podstawie opinii Zakładu Ochrony Przyrody PAN dla wypraw badawczych, opinii sekcji jaskiniowych Klubu Wysokogórskiego PTTK
i Akad. Zw. Turyst. - dla wypraw turystycznych, oraz każdorazowo opinii GOPR o dostatecznym przygotowaniu i wyposażeniu wyprawy. Bez pisemnego zezwolenia dyr. Parku dozwolone jest zwiedzanie następujących jaskiń: w Dolinie Kościeliskiej - Jaskinia MroĽna (zwiedzanie z przewodnikiem), Jaskinia Obłazkowa w Raptowickiej
Turni (komora wstępna), Jaskinia Mylna w Raptawickiej Turni, Jaskinia Raptawicka w Raptawickiej Turni (komora wstępna), Smocza Jama w Wąwozie Kraków; w Dolinie ku Dziurze - Jaskinia Dziura.
9
Obozowanie i biwakowanie może odbywać się tylko w miejscach wyznaczonych przez dyr. TPN.
10
Pływanie łodziami, kajakami, tratwami itp. po wodach Parku bez specjalnego zezwolenia dyr. Parku jest zabronione.
11
Komunikacja pojazdami mech. i konnymi może się odbywać tylko po drogach otwartych dla tego ruchu przez dyr. Parku. Pojazdy mech. poruszające się po drogach, na których ruch motorowy został dopuszczony, oraz pojazdy uprzywilejowane muszą posiadać sprawnie działające tłumiki.
12
Ruch narciarski na obszarze nie stanowiącym rezerwatów może się odbywać na otwartych zboczach, halach i polanach bez ograniczenia, a na obszarze lasów tylko
po znakowanych szlakach.
13
Uprawianie sportu łyżwiarskiego na zamarzniętych jeziorach i stawach Parku bez zezwolenia dyr. Parku jest zabronione.
14
Organizowanie imprez sportowych, obozów kondyc., rajdów motorowych itp. na obszarze Parku, poza istniejącymi stałymi urządzeniami sportowymi, jak
stadiony, skocznie, trasy zjazdowe, tory slalomowe, wymaga zgody dyr. Parku.
15
Służba ochronna Tatrzańskiego Parku Narodowego i członkowie SOP są upoważnieni do nakładania mandatów karnych i legitymowania osób przekraczających przepisy obowiązujące w TPN (podst. prawna rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia TPN, Dz U, nr 4 z dnia 4.II.1955 r., poz. 23 oraz rozporządzenie Min. Leśn. i PD z dnia 30.IV.1957 r. w sprawie Straży Ochrony Przyrody, Dz U, nr 41, poz. 189).
16
Kto wykracza przeciwko przepisom niniejszegozarządzenia podlega karze przewidzianej w Ust. o ochronie przyrody z dnia 7.I.1949 r. (Dz U, nr 25,
poz. 180), tj. karze grzywny do 4.500 zł lub aresztu do 3 miesięcy lub obu karom łącznie.
Dyrektor Mgr.inż. Marceli Marchlewski


Na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego zakazane jest:
1
Zanieczyszczanie terenu. Obowiązek utrzymania czystości w obrębie schronisk i innych budowli położonych na obszarze Parku oraz wywóz śmieci, nieczystości, popiołu i żużlu lub usuwanie ich w inny sposób odpowiadający wymaganiom sanitarnym jest obowiązkiem osób sprawujących zarząd tych nieruchomości.
2
Polowanie, zabijanie i chwytanie dziko żyjących zwierząt. Zbiór okazów przyrodniczych i połów ryb może być dokonywany w wyjątkowych wypadkach za zgodą dyrektora TPN.
3
Niszczenie i uszkadzanie drzew oraz niszczenie leśnych roślin. Wyrąb drzew w lasach i zadrzewieniach, nie stanowiących własności państwa jest uregulowany odrębnymi przepisami.
4
Zanieczyszczanie wody.
5
Dokonywanie zmiany biegu wód z wyjątkiem ujęcia wody dla celów zaopatrzenia w nią ludności, wznoszenie zastawek i zapór.
6
Niszczenie gleby, uszkadzanie i wydobywanie skał i minerałów.
7
Pobieranie szutru i kamienia z łożysk potoków bez zezwolenia Dyr. Parku wydanego za zgodą Prezydium Wojew. Rady Narodowej.
8
Niszczenie jaskiń, niszczenie, przenoszenie lub wywożenie znajdujących się w nich szczątków zwierząt i minerałów, oraz wydobywanie namulisk jaskiń.
9
Zakłócenia ciszy przez głośne krzyki, śpiewy, granie na instrumentach muzycznych aparatach radiowych, patefonach, magnetofonach itp. na zewnątrz schronisk i innych zabudowań stale zamieszkałych. Silniki spalinowe stale użytkowane na obszarze
Parku (kruszarki, betoniarki, agregaty elektryczne,wyciągi narciarskie itp.) muszą być zaopatrzone w sprawnie działające tłumiki.Wzniecanie ognia w terenie, poza przypadkami kiedy to jest związane z akcją ratowniczą lub wymaga tego bezpieczeństwo życia ludzkiego.
10
Pasanie zwierząt gospodarskich na terenie stanowiących własności Państwa.
11
Wznoszenie bez uzgodnienia z Radą TPN wszelkich budowli indywidualnych jak i budownictwa dla celów społecznych. W razie niezgodności w tych sprawach stanowisk Rady Parku i organów planowania rozstrzyga Minister Leśnictwa i PL) w porozumieniu z Przewodniczącym PKPG.
12
Dokonywanie bez zgody Rady Parku udzielonej za zgodą organów planowania - rozbudowy, przebudowy i przenoszenia istniejących schronisk turystycznych i budowli związanych z gospodarką pasterską.
13
Budowanie nowych urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych oraz urządzeń leczniczych, których istnienie mogłoby być sprzeczne z celami Parku.
14
Wznoszenie i prowadzenie zakładów przemysłowych.
15
Obozowanie poza miejscami wyznaczonymi przez Dyrektora Parku.
16
Prowadzenie bez zgody Dyrektora zakładów handlowych lub handlu okrężnego.
17
Umieszczenie bez zgody Dyr. tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków.
18
Strzelanie oraz wnoszenie na obszar Parku broni palnej i wiatrówek.
Zakaz powyższy nie dotyczy oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, WOP, MO oraz pracowników Parku przebywających na jego terenie w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.
19
Wprowadzanie psów. Psy przy domach mieszkalnych, schroniskach
i szałasach należy trzymać na uwięzi. Personel Parku upoważniony jest do strzelania psów, kotów wałęsających się po Parku.
20
Wydobywanie lodu ze stawów i potoków.
21
Hodowanie przy schroniskach i szałasach kóz, świń, gęsi, kur i innego drobiu oraz zwierząt futerkowych.
22
Wszelkie działania mogące zniszczyć lub zmienić w sposób istotny naturalny, krajobraz lub poszczególne jego elementy, jak jeziora, potoki, wodospady, Ľródła, wywierzyska, jaskinie, formy skalne, itp.
23
Służba TPN i członkowie SOP są upoważnieni do nakładania mandatów karnych i legitymowania osób przekraczających przepisy obowiązkowe w TPN (podstawa prawna Rozp. Rady Ministrów wsprawie utworzenia TPN. Dz U. Nr 4 z dnia 4.II.55 poz. 23 i rozp. Ministra Leśnictwa i PD z dnia 30.IV.37 w sprawie Straży Ochrony
Przyrody Dz U. Nr. 41 poz. 189)
Dyrektor Mgr.inż. Marceli Marchlewski

Źródło:strona internetowa TPN

 
<